Bałwanki, kule śniegowe, czyli 2 a w akcji.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na aktywność fizyczną w warunkach odmiennych niż sala gimnastyczna,
zorganizowano dla klasy 2a zimowe zajęcia na boisku szkolnym. Młodzież jak widać na załączonych zdjęciach prócz dobrej zabawy,
poczuła także przypływ energii (pomimo chłodu), a to za przyczyną aktywności na świeżym powietrzu,
tym samym zwiększonego dotlenienia organizmu. .
Pochodzący z miesięcznika „Zdrowie” artykuł głosi:
„Wypoczynek na powietrzu to niezawodny kosmetyk i idealne lekarstwo.
Relaksuje, poprawia samopoczucie i kondycję, zwiększa odporność organizmu, przywraca pogodę ducha i młody wygląd.
To także skuteczny sposób na walkę z niedotlenieniem organizmu i ciągłym zmęczeniem.”
Zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież a nawet dzieci w większości prowadzą siedzący tryb życia. Do tego dołączyć należy niezdrowe odżywianie w postaci produktów przetworzonych, fast foodów, tłustych potraw, braku warzyw i owoców w diecie. Skutkiem tego są słabe niewydolne płuca, serce, naczynia krwionośne tracą elastyczność, wiotczeją mięśnie, a system odpowiedzialny za dostarczanie tlenu dosłownie się kurczy.
Jaki z tego morał?
Podejmujmy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, gdyż ona poprawia humor a przede wszystkim dotlenia organizm.
„Każda z 70 bilionów komórek naszego organizmu potrzebuje stałego dopływu tlenu. Jest niezbędny do właściwej pracy mózgu i przemiany materii.
Poprawia sprawność serca, układu krążenia i oddechowego, wzmaga witalność i dodaje energii. Z wiekiem zmniejsza się pojemność płuc, więc mamy tlenu mniej.”
„Objętość powietrza zawartego w płucach wynosi średnio u kobiety ok. 3200 ml, u mężczyzny - 4500 ml, a regularne uprawianie sportu może ją zwiększyć nawet do 6000. Efekt? Dochodzi do całkowitej wymiany gazowej nie tylko w górnych, ale też w dolnych partiach płuc. Bardziej ukrwione płuca pobudzają cały układ krążenia - szybciej pracuje serce i więcej utlenionej krwi przepływa przez naczynia krwionośne. Organizm lepiej przyswaja produkty odżywcze i szybciej wydala odpady przemiany materii, oczyszczając tkanki. A to poprawia pracę wszystkich narządów.”
„Aktywność ruchowa jest wrogiem nadwagi i otyłości. Kiedy ćwiczymy, np. gramy w piłkę, jeździmy na rolkach, zwiększa się tempo przemiany materii i w krótszym czasie spalamy więcej kalorii.”