Jakie właściwości zdrowotne posiadają pomidory.
Warto jeść pomidory, bo zawierają likopen. To organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Najwięcej likopenu mają pomarańczowe i czerwone warzywa, a pomidory są jego głównym źródłem. Czy wiesz, że jedzenie pomidorów wyraźnie zmniejsza ryzyko zawału? Zobacz, jakie jeszcze właściwości lecznicze zawierają te warzywa.Naturalny czerwony barwnik pomidorów, czyli likopen jest najsilniejszym antyutleniaczem z grupy karetonoidów. Co ciekawe, nie ginie on w obróbce cieplnej, w miarę upływu czasu. W przetworach jest go nawet 2-3 razy więcej niż w świeżych pomidorach. Jako przeciwutleniacz likopen opóźnia procesy starzenia, ponieważ neutralizuje wolne rodniki. Co jeszcze zawdzięczamy pomidorom?
- Pomidory zapobiegają miażdżycy i zawałom. Dzięki zawartemu w nich kwasowi, który w komórkach wątroby nasila procesy utleniania kwasów tłuszczowych i hamuje gromadzenie się w nich trójglicerydów. Poziom cholesterolu obniżają też zawarte w pomidorach pektyny. Korzystnie dla serca działa również likopen.
- Pomidory mają działanie antynowotworowe. Panowie regularnie jedzący pomidory są o 34 proc. mniej narażeni na rozwój raka prostaty. Są również badania dowodzące, że likopen zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy.
- Pomidory działają moczopędnie. Przez działanie moczopędne pomidory obniżają ciśnienie krwi, ponieważ są wyjątkowo bogate w potas (280 mg w 100 g). Duża zawartość potasu korzystnie wpływa również na pracę serca.
- Pomidory poprawiają odporność. Dzięki dużej zawartości witaminy C ważący 180 g pomidor pokrywa ponad połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. By nie dopuścić do strat witaminy C, nie należy łączyć (np. w sałatkach) pomidorów z surowymi ogórkami, które zawierają enzym ją niszczący.
- Pomidory wspomagają trawienie. Regulują pracę układu pokarmowego dzięki błonnikowi. Jest on również w pestkach, których nie należy usuwać.
- Pomidory są pomocne w walce z nadwagą. 100 g pomidorów to tylko 15 kcal. Należą do warzyw bogatych w wodę (94 proc.), dlatego doskonale gaszą pragnienie.
- Pomidory poprawiają pracę układu nerwowego.Korzystnie wpływają na układ nerwowy ze względu na zawartość bromu.
- Pomidory mają właściwości upiększające. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa na lepsze dotlenienie, witaminy A i E nawilżają skórę i działają przeciwzmarszczkowo. Kosmetyki zawierające wyciągi z pomidorów rozjaśniają przebarwienia i łagodzą zmiany trądzikowe.
- Pomidory chronią przed słońcem. Likopen neutralizuje szkodliwe procesy wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe. Regularne jedzenie pomidorów zapewnia naturalną ochronę przeciwsłoneczną.
Ciekawostka
Pomidory trafiły do Europy w XVI wieku. Zostały przywiezione z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Początkowo uważano je wyłącznie za roślinę... ozdobną.
Później zaczęto przygotowywać z nich sosy. Dziś zajmują pierwsze miejsce w zbiorach warzyw w krajach UE (rocznie ok. 12-13 mln ton). Jednym z głównych
eksporterów pomidorów jest Polska, która wysyła je nawet do Grecji.
www.poradnikzdrowie.pl
Pomidory z grilla
Pokrój pomidory na pół, posmaruj środek oliwą z oliwek i grilluj je środkową stroną do dołu, dopóki nie będą miękkie i zwęglone. Gorąco wzmaga smak pomidorów oraz siłę antyoksydantów, zmieniając likopen w taki sposób, że organizm łatwiej może go używać.Słodko-kwaśny sos chutney
Gotuj zielone lub czerwone pomidory z cebulą, brązowym cukrem, imbirem i octem, dopóki nie zmienią się one w gęstą błyszczącą masę. Taki sos jest doskonałym dodatkiem do dań kuchni indyjskiej. Można go też wykorzystać jako dodatek do dań z grilla.Sałatka caprese
czas: 15 minutliczba porcji: 1
składniki:
100-150 g sera mozzarella 2 dojrzałe pomidory kilka listków bazylii oliwa z oliwek ocet winny sól świeżo zmielony pieprz
przyrządzanie:
Mozzarellę pokroić w cienkie plastry, podobnie jak pomidory i ułożyć na przemian na talerzu. Z octu, oliwy i soli zrobić sos, posypać świeżo zmielonym pieprzem, udekorować liśćmi bazylii. Podawać z pieczywem.
Strona główna